top of page

Правило 50/30/20. Пропорція фінансової незалежності

Оновлено: 13 бер. 2023 р.

Особисті фінанси люблять періодичність. Якщо ви постійно відкладаєте кошти на майбутнє, то з часом дійдете до своєї мети. Але постає питання, скільки грошей треба відкладати на майбутнє, а яку суму залишати на власні потреби? І якщо я веду бюджет, то значить не можу витрачати кошти на цукерки, каву з друзями чи інші невеликі задоволення? Давайте разом розберемось з цими питаннями нижче.


Що таке правило 50/30/20?


Правило 50/30/20 - це пропорція для ведення особистого чи сімейного бюджету. Користуючись цим співвідношенням можна реалістично розподілити власні витрати на місяць. При цьому, така пропорція дозволяє збалансувати свій бюджет і не створювати зайвого психологічного чи фінанасового тиску. Тобто, вам не доведеться суттєво обмежувати чи виключати із свого життя розваги, працюючи тільки для досягнення своєї мрії. В житті всьому є місце і саме ця ідея найважливіша в привилі 50/30/20.


З чого складається правило 50/30/20


50% бюджету - потреби


Як би швидко нам не хотілося накопичити на автомобіль, але жити нам треба зараз. Тому, половину своїх доходів за місяць, згідно правила 50/30/20, треба витрачати на постійні потреби.


До потреб відносяться: оплата комунальних послуг, продукти харчування, проїзд на роботу, ліки, побутова хімія та інші товари та послуги, які нам необхідні для нормального проживання.


30% бюджету - витрачаємо на бажання


Основна ціль ведення бюджету - це задовольняти власні потреби та потреби родини. Проте, окрім витрат на наші потреби (тих, що закладені в 50%), необхідно памʼятати про невеликі, але все ж розваги, які ви можете собі дозволити.


До цих витрат можна віднести: похід в кіно, кава під час прогулянки з друзями, їжа в ресторанах чи кафе, купівля морозива. Загалом, все ті речі, від яких прямо не залежить наше життя, але наш настій ці дрібниці можуть підняти.


20% бюджету - це кошти, які йдуть на накопичення


Кожен особистий бюджет повинен складатись з обовʼязкових накопичень. Правило 50/30/20 пропонує саме 20% свого місячного доходу відкладати на майбутнє. Вам варто постійно памʼятати, що спочатку треба заплатити собі.


Сюди можуть відноситись: накопичення на авто, нову квартиру, телефон, навчання і т.д. Окрім того, якщо у вас є кредити та борги, то цю суму можна витрачати на їх погашення. Звісно, якщо щомісячна сума виплат по кредиту складає більшу частоту ніж 20% вашого місячного заробітку, необхідно відповідно збільшити частину вашого бюджету, яка буде йти на погашення боргу.


Розглянемо приклад бюджету за правилом 50/30/20


Наприклад, ваш дохід після вирахування всіх податків складає 15 000 грн. на місяць. Відповідно до формули у вас буде такий поділ бюджету:


Як бачимо, все не так вже й складно. Щоб слідкувати за цими витратами, ви можете скористатись правилом 4-х конвертів. Це допоможе не витратити кошти, відкладені на накопичення, на власні потреби чи бажання.


Щоб швидко поділити свій місячний бюджет на 50%, 30% та 20% скористайтесь Калькулятором бюджету 50/30/20. Це значно зекономить ваш час.


Чому саме такий розподіл в правилі 50/30/20?


Коли ведемо особистий бюджет, важливо зберігати правильні пропорції розподілу грошей. Якщо ми будемо відкладати на майбутнє занадто велику суму, то будемо обмежувати себе в потребах. А якщо при цьому ще й не будемо радувати себе незапланованим візитом в кіно чи не дозволятимемо собі “імпульсні покупки”, то взагалі дуже легко перестати вести особистий бюджет, так і не почавши тримати особисті фінанси під контролем.


Важливо розуміти, що всі ми люди. Нам властиво робити щось незаплановане, а інколи навіть ірраціональне. При цьому, якщо ми хочемо навести лад в особистих фінансах і опанувати питання грошей, нам треба постійно відкладати кошти для власних великих цілей.


В нашому житті має бути баланс. Ми повинні відповідально ставитись до накопичень чи поточних витрат, але і не забувати про маленькі задоволення зараз.


Чи треба жорстко дотримуватись правила 50/30/20?


Правило 50/30/20 не є догмою чи формулою, яка підійде всім бажаючим. В кожного з нас різні фінансові можливості та цілі. Хтось може відкладати більше ніж 20%, комусь не потрібно аж 30% на задоволення власних бажань, а декому не так легко скоротити поточні витрати тільки до 50% бюджету.


Проте, пропорційний розподіл цих витрат має зберігатись. Опановуючи особисті фінанси ми не повинні забувати, що накопичення мають бути (за умови відсутності боргів, звісно). І, за можливості, вони повинні складати хоча б 10% нашого доходу. Те ж саме стосується витрат на бажання. Ми повинні хоч інколи радувати себе чимось приємним. Наприклад, купити цікаву книгу чи поласувати ролом з корицею щоб відволіктись та розслабитись.


Суттєвих перекосів в пропорції не повинно бути. Але ви маєте розуміти, що не все вдасться з першого разу і, можливо, протягом перших місяців, як ви почнете структурувати бюджет за правилом 50/30/20, у вас не буде виходити точна пропорція. Але за кілька підходів у вас все обовʼязково вийде і ви знайдете формулу, яка підійде під ваш життєвий ритм та бюджет.コメント


Ми у Telegram. Підписуйтесь на наш канал CoinToCoin

Цікаві калькулятори

budget_edited_edited.png

Калькулятор 50/30/20

bottom of page