top of page

Правило 50/30/20. Пропорція фінансової незалежності

Оновлено: 15 лист.

Особисті фінанси люблять періодичність. Якщо ви постійно відкладаєте кошти на майбутнє, то з часом дійдете до своєї мети. Але постає питання, скільки грошей треба відкладати на майбутнє, а яку суму залишати на власні потреби? І якщо я веду бюджет, то значить не можу витрачати кошти на цукерки, каву з друзями чи інші невеликі задоволення? Давайте разом розберемось з цими питаннями нижче.


Що таке правило 50/30/20?


Правило 50/30/20 - це пропорція для ведення особистого чи сімейного бюджету. Користуючись цим співвідношенням можна реалістично розподілити власні витрати на місяць. При цьому, така пропорція дозволяє збалансувати свій бюджет і не створювати зайвого психологічного чи фінанасового тиску. Тобто, вам не доведеться суттєво обмежувати чи виключати із свого життя розваги, працюючи тільки для досягнення своєї мрії. В житті всьому є місце і саме ця ідея найважливіша в привилі 50/30/20.


З чого складається правило 50/30/20


50% бюджету - потреби


Як би швидко нам не хотілося накопичити на автомобіль, але жити нам треба зараз. Тому, половину своїх доходів за місяць, згідно правила 50/30/20, треба витрачати на постійні потреби.


До потреб відносяться: оплата комунальних послуг, продукти харчування, проїзд на роботу, ліки, побутова хімія та інші товари та послуги, які нам необхідні для нормального проживання.


30% бюджету - витрачаємо на бажання


Основна ціль ведення бюджету - це задовольняти власні потреби та потреби родини. Проте, окрім витрат на наші потреби (тих, що закладені в 50%), необхідно памʼятати про невеликі, але все ж розваги, які ви можете собі дозволити.


До цих витрат можна віднести: похід в кіно, кава під час прогулянки з друзями, їжа в ресторанах чи кафе, купівля морозива. Загалом, все ті речі, від яких прямо не залежить наше життя, але наш настій ці дрібниці можуть підняти.


20% бюджету - це кошти, які йдуть на накопичення


Кожен особистий бюджет повинен складатись з обовʼязкових накопичень. Правило 50/30/20 пропонує саме 20% свого місячного доходу відкладати на майбутнє. Вам варто постійно памʼятати, що спочатку треба заплатити собі.


Сюди можуть відноситись: накопичення на авто, нову квартиру, телефон, навчання і т.д. Окрім того, якщо у вас є кредити та борги, то цю суму можна витрачати на їх погашення. Звісно, якщо щомісячна сума виплат по кредиту складає більшу частоту ніж 20% вашого місячного заробітку, необхідно відповідно збільшити частину вашого бюджету, яка буде йти на погашення боргу.


Створюючи накопичення, важливо врахувати інфляційні ризики та розглянути можливості для інвестицій.



Розглянемо приклад бюджету за правилом 50/30/20


Наприклад, ваш дохід після вирахування всіх податків складає 15 000 грн. на місяць. Розрахувати свою зарплатню після податків можна за допомогою калькулятора зарплати. Відповідно до формули у вас буде такий поділ бюджету:


Як бачимо, все не так вже й складно. Щоб слідкувати за цими витратами, ви можете скористатись правилом 4-х конвертів. Це допоможе не витратити кошти, відкладені на накопичення, на власні потреби чи бажання.


Щоб швидко поділити свій місячний бюджет на 50%, 30% та 20% скористайтесь Калькулятором бюджету 50/30/20. Це значно зекономить ваш час.


Чому саме такий розподіл в правилі 50/30/20?


Коли ведемо особистий бюджет, важливо зберігати правильні пропорції розподілу грошей. Якщо ми будемо відкладати на майбутнє занадто велику суму, то будемо обмежувати себе в потребах. А якщо при цьому ще й не будемо радувати себе незапланованим візитом в кіно чи не дозволятимемо собі “імпульсні покупки”, то взагалі дуже легко перестати вести особистий бюджет, так і не почавши тримати особисті фінанси під контролем.


Важливо розуміти, що всі ми люди. Нам властиво робити щось незаплановане, а інколи навіть ірраціональне. При цьому, якщо ми хочемо навести лад в особистих фінансах і опанувати питання грошей, нам треба постійно відкладати кошти для власних великих цілей.


В нашому житті має бути баланс. Ми повинні відповідально ставитись до накопичень чи поточних витрат, але і не забувати про маленькі задоволення зараз.



Чи треба жорстко дотримуватись правила 50/30/20?


Правило 50/30/20 не є догмою чи формулою, яка підійде всім бажаючим. В кожного з нас різні фінансові можливості та цілі. Хтось може відкладати більше ніж 20%, комусь не потрібно аж 30% на задоволення власних бажань, а декому не так легко скоротити поточні витрати тільки до 50% бюджету.


Проте, пропорційний розподіл цих витрат має зберігатись. Опановуючи особисті фінанси ми не повинні забувати, що накопичення мають бути (за умови відсутності боргів, звісно). І, за можливості, вони повинні складати хоча б 10% нашого доходу. Те ж саме стосується витрат на бажання. Ми повинні хоч інколи радувати себе чимось приємним. Наприклад, купити цікаву книгу чи поласувати ролом з корицею щоб відволіктись та розслабитись.


Суттєвих перекосів в пропорції не повинно бути. Але ви маєте розуміти, що не все вдасться з першого разу і, можливо, протягом перших місяців, як ви почнете структурувати бюджет за правилом 50/30/20, у вас не буде виходити точна пропорція. Але за кілька підходів у вас все обовʼязково вийде і ви знайдете формулу, яка підійде під ваш життєвий ритм та бюджет.



Comentários


Ми у Telegram. Підписуйтесь на наш канал CoinToCoin

Останні статті

Нові калькулятори

Рекомендовані статті

bottom of page